Antyseptyczne oczyszczenie rany

Rana powinna goić się samoistnie, jeśli pacjent nie cierpi na żadną chorobę ogólnoustrojową (jak np. cukrzyca czy nadciśnienie). Jedynym warunkiem, aby gojenie przebiegało prawidłowo jest utrzymanie rany w czystym i odpowiednio wilgotnym środowisku.

Każdą ranę zaraz po powstaniu należy najpierw dobrze oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń. Można to zrobić czystą, bieżącą wodą, jednak wówczas nie ma pewności, że z rany usunięte zostały wszelkie patogeny takie jak bakterie, wirusy czy grzyby. Dlatego też do oczyszczenia ran warto wybrać produkty o szerokim spektrum działania, które dodatkowo zapewniają odpowiedni poziom wilgotności i bezboleśnie ja oczyszczą. Takimi produktami są preparaty SutriSept® (płyn i hydrożel).

Więcej

4-walentna maść do gojenia ran

Gojenie się ran przebiega w 4 fazach: faza zapalna, wytwórcza, obkurczanie się rany i jej przebudowa. Rany mogą goić się przez rychłozrost lub ziarninowanie. Rychłozrost dotyczy ran czystych, prawidłowo zszytych i trwa 6 do 8 dni. Jest to pierwotne zejście się brzegów rany. Gojenie się ran przez ziarninowanie dotyczy ran niezszytych, o większej powierzchni. Polega na wytworzeniu w dnie rany ziarniny i narastaniu naskórka od brzegów rany.

Na każdym etapie gojenia się ran można wspomóc i przyspieszyć ten proces korzystając z odpowiednich środków. Należy pamiętać, aby rana była zawsze oczyszczana, przy każdej zmianie opatrunku. Produkty przyspieszające gojenie rany powinny nie powodować oporności i nie zawierać antybiotyku, a co najważniejsze powinny być przeznaczone do miejscowego leczenia ran zakażonych i niezakażonych o różnej etiologii. Takim produktem jest maść do gojenia ran SutriHeal® Forte 5%.

Więcej

Pierwszy wybór w terapii blizn

Blizna to finalne stadium procesu gojenia się rany. Powstaje po każdej ranie, w której nastąpiło przerwanie ciągłości tkanek. Tworzenie się blizn jest częścią naturalnego procesu regeneracji skóry, w trakcie którego uszkodzoną skórę zastępuje tkanka łączna – czyli blizna. W bliźnie gromadzi się kolagen, który jest odpowiedzialny za jej wygląd. Celem przebudowy blizny jest uzyskanie odpowiednio mocnej tkanki zastępczej, wytrzymałej na bodźce mechaniczne, stanowiącej barierę chroniącą przed dostaniem się drobnoustrojów do wnętrza organizmu.

Proces przebudowy blizny może trwać nawet klika lat. Aby przebiegał prawidłowo i blizna nie zamieniła się w patologiczną – keloid czy bliznę przerostową, warto zastosować specjalne środki sprzyjające właściwemu gojeniu blizny. Najwyższą skutecznością charakteryzują się preparaty na bazie silikonu. Warto zastosować silikonowe preparaty na blizny Sutricon®, które zmniejszają, wygładzają i rozjaśniają blizny a dodatkowo zapobiegają powstawaniu blizn patologicznych.

Więcej

Partnerzy