Jedziemy na ferie, czyli co spakować do apteczki, żeby skutecznie zaopatrzyć ranę

Rozpoczyna się okres ferii. Warto pomyśleć o skompletowaniu praktycznej apteczki, która stanie się waszym dodatkowym ubezpieczeniem „ na wszelki wypadek”. Istnieje też możliwość zakupienia gotowego zestawu, jednak warto zrezygnować z tej opcji, ponieważ apteczki takie wyposażane są najczęściej w niskiej jakości wyroby. Lepiej samodzielnie wybrać produkty, które mogą przydać się Waszej rodzinie oraz będą lepszej jakości.
W swoich planach powinniście rozróżnić dwa rodzaje apteczek: apteczkę z lekami i apteczkę opatrunkową. Polecam nie łączyć tych dwóch rodzajów. Apteczka opatrunkowa powinna być łatwo dostępna, wygodna i szybka w użyciu. Natomiast ta zawierająca leki powinna być schowana, zwłaszcza przed dziećmi.

Opakowanie.

Tak naprawdę nie ma to znaczenia w czym przechowujecie środki do udzielenia pierwszej pomocy. Jednak warto, żeby wszyscy uczestnicy zimowego wyjazdu wiedzieli, gdzie je znaleźć. Może to być plastikowy pojemnik lub torebka w rodzaju kosmetyczki.

Zawartość apteczki opatrunkowej pierwszej pomocy:

– Gaza 1 m2 i 1/2 m2 – to duże, chłonne opatrunki, umożliwiające zaopatrzenie bardzo poważnej rany.
– Bandaże 5 cm i 10 cm.
– Opaska elastyczna 8 cm.
– Plaster z opatrunkiem. – jeśli jedziemy z dziećmi warto dodatkowo zakupić kolorowe plasterki.
– Chusta trójkątna – najlepiej bawełniana , jest dużo trwalsza, pewniejsza i skuteczniejsza niż cienka flizelinowa, która bardzo łatwo się rozrywa.- Koc ratunkowy – zabezpiecza przed wychłodzeniem – pamiętaj, że strona nie ma znaczenia
– Rękawiczki jednorazowe, warto zwrócić uwagę na rozmiary – dla każdego potencjalnego użytkownika apteczki.
– Nożyczki.
– Maseczka do sztucznego oddychania.
Zawartość apteczki z preparatami pierwszej pomocy na zranienia:
– Hydrożel na rany – jest to nowoczesny preparat do stosowania na wszelkie urazy mechaniczne (np. otarcia, skaleczenia zadrapania), zabiegi chirurgiczne czy oparzenia. . Działanie hydrożelu oparte na połączeniu dwóch składników PHMB (poliheksanid) i poloxamer, zapobiega przyleganiu drobnoustrojów w miejscu rany, utrzymuje ją w czystości i zapewnia właściwy poziom nawilżenia.
– Płyn do przemywania, nawilżania i pielęgnacji rany, dzięki przeciwdrobnoustrojowym właściwościom wynikającym z unikalnej kombinacji składników (poliheksanidu i poloksameru) zapobiega tworzeniu się biofilmu. Dzięki temu pomaga w utrzymaniu rany w czystości i zapewnia odpowiedni stopień jej nawilżenia, co przyspiesza gojenie.

Ilość środków opatrunkowych dobierz indywidualnie. Zwykle powinno wystarczyć po dwie sztuki każdego z opatrunków.

mgr Agata Bryk
Specjalistka Pielęgniarstwa Anestezjologicznego i Intensywnej Opieki.
Ratowniczka Medyczna w Pogotowiu Ratunkowym. Pielęgniarka Oddziału Intensywnej Terapii. Doświadczona instruktorka Pierwszej Pomocy oraz Ratownictwa.
Autorka bloga www.profinurse.pl . Pasjonatka profesjonalnego podejścia do opieki pielęgniarskiej, komunikacji z pacjentem oraz jego rodziną.

Partnerzy